טיסות למזרח: חלק ג' – חיפוש והזמנת הטיסה

מתי להזמין טיסה? כדאי להזמין ישירות ליעד? דרך סוכן או אתר אינטרנט? כדאי לקנות כרטיס דרך Skyscanner?
השאלות האלה חוזרות על עצמן המון בקרב המטיילים, ולכן מדריך הטיסות השלישי מוקדש לכל הסוגיות הקשורות לחיפוש והזמנת טיסה.

זהו מדריך שלישי מתוך סדרת מדריכי הטיסות למזרח. לחצו כאן לקריאת החלק הראשון, המתמקד בבחירת חברת התעופה, וכאן לקריאת החלק השני, המתמקד בכל מה שקשור לשינוי מועד חזרה, כרטיס לכיוון אחד, כרטיסי יציאה וכרטיסים פיקטיביים.

כמה זמן מראש להזמין טיסה?

הרבה אנשים חושבים שאם יזמינו טיסה ברגע האחרון, הם יקנו כרטיסים זולים בדקה ה-90. זה אולי (לפעמים) נכון לאירופה, אבל כמעט אף פעם לא נכון לטיסות למזרח ובמזרח. חלק אף מגדילים לעשות ושואלים לגבי הזמנת טיסות (בדרך כלל טיסות פנים) ממש ברגע האחרון בשדה התעופה. אני עוד לא נתקלתי בתרחיש בו הגיוני לעשות זאת.

כלל האצבע הוא: ככל שתזמינו את הטיסה יותר זמן מראש, כך היא תהיה זולה יותר. לפעמים המחיר נשאר זהה למשך זמן רב, אך סביר שלפני הטיסה הוא יעלה. כמובן שלעתים ישנם מבצעים מיוחד המוזילים מחירים, אך אלו הם היוצאים מן הכלל.

חשוב במיוחד להזמין מראש כשמדובר בטיסות מישראל בתקופת החגים או בפסח, ויש גם להתייחס לחגים מקומיים (למשל, מחירי הטיסות יהיו גבוהים יותר בסביבות הדיוואלי בהודו והטט בויאטנם).

היעד והמוצא

לפני שמזמינים טיסה, כדאי לדעת מה נקודת המוצא ומה נקודת היעד, נכון? נשמע טריוויאלי? לא כמו שאתם חושבים…

שדות תעופה מרכזיים ומשניים

בדרך כלל עדיף שהטיסה מישראל למזרח תהיה לשדה תעופה מרכזי – כלומר, שדה שמחובר ליעדים רבים ושהיצע הטיסות אליו וממנו גדול. באנגלית מתייחסים אל מקומות כאלו בדרך כלל בתור Transport Hub.

דוגמאות לשדות תעופה מרכזיים במזרח: מומביי, דלהי, בנגקוק, הונג קונג, סינגפור וגם קואלה למפור, שפחות רלוונטי לרובנו.

אם אתם טסים למקומות כמו נפאל, לאוס, בורמה וקמבודיה – מדובר במדינות ששדות התעופה הבינ"ל שלהם מקושרים למעט יעדים, כך שהזמנת טיסה ישירות לשם תהיה בדרך כלל יקרה יותר. במקום זאת, הזמינו טיסה מישראל לשדה המרכזי הקרוב, ומשם טיסה נוספת בנפרד. למשל: עבור קטמנדו, הזמינו טיסה לדלהי/מומביי/בנגקוק, ומשם לקטמנדו. עבור בורמה, לאוס וקמבודיה, הזמינו טיסה לבנגקוק, ומשם המשיכו למדינת היעד.

טיסות פנים בנפרד

אותו כלל חל על טיסות פנים – רוצים לטוס לצ'אנג מאי? הזמינו טיסה לבנגקוק, ומשם בנפרד לצ'אנג מאי. רוצים לטוס לדהרמסלה או ללה? הזמינו טיסה לדלהי ומשם ליעד ההמשך בנפרד.

שינוי המוצא

לפעמים שווה לבדוק אם יש טיסות זולות יותר ממקומות קרובים יחסית.
לדוגמא: טיסה לבנגקוק מירדן, טיסה לקטמנדו מבולגריה, טיסה לסינגפור מאתונה.

הזמנת הטיסה

אז אתם יודעים מה נקודת המוצא ומה נקודת היעד, ועכשיו הגיע הזמן להזמין את הטיסה. קודם כל נבחר תאריכים, ואז נבין מאיפה ואיך כדאי להזמין.

גמישות בתאריכים

חשוב לזכור שלא כל קווי הטיסות פעילים כל יום. אייר אינדיה, למשל, טסים מת"א לדלהי בימי ראשון שלישי וחמישי, וגם לאוזבקיסטן איירווייס יש את הימים שלהם. וגם אם קו מסוים פעיל כל יום, לפעמים יהיו הבדלי מחירים משמעותיים בין הימים. אם יש לכם גמישות בתאריכים, תבדקו גם כמה ימים אחורה וקדימה. ישנם מנועי חיפוש שיכולים לעזור לכם בזה (ועל כך נדבר עוד רגע).

הזמנת טיסה דרך סוכן נסיעות או עצמאית באינטרנט?

הזמנה דרך אתר אינטרנט כמעט תמיד תהיה זולה יותר, כי סוכנים לוקחים עמלה גבוהה יותר. אבל… סוכן טוב שמתמחה במזרח אולי ידע למצוא טיסות זולות יותר משתמצאו לבד. בנוסף, סוכן יעזור לכם במקרה שאתם צריכים לטפל בביטול טיסה או שינוי תאריך חזרה, אבל זה רלוונטי רק במקרים מסוימים. בקיצור, אין פה נכון ולא נכון. לרוב אני מזמין בעצמי, ולפעמים, כשמתעורר הצורך, נעזר בסוכני נסיעות. לפעמים העמלה שווה את זה.

איך להזמין טיסה מאתרי האינטרנט?

הזמנה במצב Incognito (גלישה פרטית)

קודם כל, לפני שמתחילים לחפש טיסה, נכנסים למצב Incognito בדפדפן שלכם. במצב זה האתרים לא יוכלו לשמור מידע על החיפושים שלכם ולזהות אתכם בחיפוש שני, שלישי והלאה, ולהקפיץ לכם מחירים בהתאם.
לא בטוחים איך לעשות זאת? הנה הסבר (באנגלית).

באיזה אתר לחפש?

קודם כל, ישנה הבחנה חשובה שהרבה אנשים מפספסים: ישנם אתרים שהם מנועי חיפוש טיסות, ואתרים אלו יפנו אתכם לאתרי הזמנת טיסות, שהם, למעשה, סוכנות נסיעות אינטרנטית.

מנועי חיפוש טיסות

המסע שלנו מתחיל במנועי החיפוש – כולם מכירים את Skyscanner, כמובן. אני באופן אישי מאוד אוהב גם את Kayak, והרבה מדברים בשבחו של Momondo.

אז איך אני מחפש?

חיפוש כשיש גמישות גדולה בתאריכים
אני נכנס ל-Skyscanner ומתחיל מלהבין מה הימים הזולים בחודש, ע"י בחירת חודש שלם ולא תאריך ספציפי.

month

ואלה תוצאות החיפוש:

month display

Skyscanner יציג לי את מחירי ההלוך, וכשאבחר תאריך הלוך אוכל לראות גם את מחירי החזור. ניתן לראות זאת גם בצורת גרף:

month graph

אחרי שיש לי את התאריכים הזולים הרלוונטיים לי, אני אמשיך ואבצע את החיפוש כדי לבדוק שהתאריכים באמת זולים. לפעמים המחיר המוצג הוא תוצאה של חיפוש בן כמה ימים של מישהו אחר, שכבר איבד רלוונטיות, אז שווה להמשיך בתהליך ולבצע את החיפוש כדי לקבל מחיר עדכני.
שימו לב שאין מחירים לכל התאריכים. אין זה אומר שאין טיסות בתאריכים האלו, אלא פשוט שאין מידע זמין כרגע. אם תבחרו תאריכים שאין לגביהם מידע, Skyscanner יבצע חיפוש וימצא מחירים, ובפעם הבאה שתחפשו כנראה שיוצגו מחירים אלו גם בתצוגת החודש.

אז יש לי תאריכים זולים, עכשיו הזמן לבדוק מה קורה אם זזים קצת אחורה או קדימה, ולצורך זה kayak הוא מנוע חיפוש מעולה.

חיפוש בטווח של ימים בודדים
מנוע החיפוש Kayak מאפשר לנו לחפש טיסה בטווח של כמה ימים (מקסימום שלושה ימים קדימה ואחורה מהתאריכים שסימנו):

kayak range

והנה התוצאות, בצורת טבלה שמאפשרת להבין מה קורה ממש בקלות:

kayak results

אחרי שמצאתי ב-Kayak את הטיסה הזולה בטווח של כמה ימים, אני אחזור ל-Skyscanner ואחפש גם בו את התאריכים הספציפיים האלה כדי לראות אם הוא מוצא את הטיסה הזאת במחיר זול עוד יותר.

אני מזכיר שעד כה השתמשנו במנועי חיפוש טיסות ולא באתרי הזמנת טיסות. עכשיו הגיע הזמן להזמין את הטיסה בפועל.

אתרי הזמנת טיסות

Kayak ו-Skyscanner ישלחו אותנו למס' אתרים שונים לצורך הזמנת הטיסות, וההפרשים בין האתרים יכולים להיות עצומים.

לפני שצוללים פנימה לאתרי ההזמנות המוצעים במנועי החיפוש, תמיד כדאי ללכת ולבדוק מחירים באתר של חברת התעופה. אם המחיר זהה, או לא יקר בהרבה, אני מציע להזמין ישירות מהחברה – אח"כ זה יקל עליכם לבצע שינויים (להוסיף מזוודה, לשנות תאריך, לבטל וכו').

כשמגיעים לאתר הזמנת טיסות דרך מנועי החיפוש, חשוב לשים לב לכמה דברים נוספים מלבד מחיר הטיסה.

  1. ודאו שאתם מקבלים מידע ברור לגבי המזוודות והאוכל הכלולים בטיסה.
  2. ודאו מה תנאי השירות של האתר. ישנם אתרים שמספקים כרטיסים זולים בזכות זה שהשירות שלהם גרוע, או פשוט עולה כסף. אתר הזמנת הטיסות Tripsta, לדוגמא, מציע את המחיר הזול ביותר במקרים רבים, אך בזמן הרכישה תוכלו לבחור אם לרכוש גם חבילת שירות לקוחות. במידה ולא תרכשו אותה, ותרצו בשלב מאוחר יותר לבטל או לשנות תאריכי טיסה, תשלמו עמלה לאתר על סך משהו כמו 30 יורו לכל שינוי, מעבר לעלות השינוי עצמו, רק כי השתמשתם בשירות הלקוחות שלהם.
  3. לאתרים ישראלים יש יתרון מעבר למחיר הטיסה – החוק להגנת הצרכן. עפ"י החוק, תוכלו לבטל רכישת טיסה עד 14 יום מרכישת הכרטיס ולקבל החזר מלא. כמובן שזה לא רלוונטי לאתרים שאינם ישראלים.

הזמנת טיסות פנים

למדינות רבות יש אתרים מקומיים שיכולים להיות הרבה יותר מוצלחים ממנועי החיפוש ואתרי הזמנת הטיסות הבינ"ל. מומלץ לבדוק אם יש כאלה, ולבדוק מחירים גם בהם כשמזמינים טיסות פנים. אני, למשל, מחפש טיסות פנים בהודו רק בעזרת Cleartrip.

בחירת מטבע ומיקום

רוב מנועי חיפוש הטיסות מאפשרים לכם להגדיר מיקום ומטבע. אני תמיד מחפש בדולר כי ככה נוח לי להבין אם המחיר זול או יקר. אבל… כשמחפשים במנוע חיפוש בינ"ל טיסות פנימיות, תמיד כדאי לנסות לחפש במטבע המקומי ואולי גם לשנות מיקום למדינה הרלוונטית. לפעמים המחיר יצנח…


ומה עם שאר השאלות שלכם בנוגע לטיסות במזרח?

זהו מדריך שלישי ואחרון מתוך סדרת מדריכי הטיסות למזרח. לחצו כאן לקריאת החלק הראשון, המתמקד בבחירת חברת התעופה, וכאן לקריאת החלק השני, המתמקד בכל מה שקשור לשינוי מועד חזרה, כרטיס לכיוון אחד, כרטיסי יציאה וכרטיסים פיקטיביים.

לא רוצים לפספס? מוזמנים לעקוב אחרי העמוד שלי או להירשם לעדכונים פה בבלוג (במחשב זה נמצא בצד שמאל קצת יותר למעלה, ובנייד זה מופיע בהמשך העמוד).

טיסה נעימה!

שתפו בכל הכוח!

יש לכם מה להגיד?