רישיקש והרידוואר

רישיקש היא השילוב המושלם בין האווירה, הרוגע והנופים של צפון הודו, לבין הקדושה, הצבעוניות והבלגאן של המישורים.

רישיקש הקסומה שוכנת על שפת נהר הגנגס הקדוש, ממש כשהוא מגיח לראשונה מבין מורדות ההימלאיה. אם אתם מחפשים אווירת קדושה ורוחניות וקהל עולי רגל, משולבים עם נוף, רחצה בנהר, פעילויות אקסטרים ומובלעות תיירים – הגעתם למקום הנכון.

מה העונה לרישיקש?

החודשים הכי טובים הם אוקטובר-נובמבר ופברואר-מרץ. בדצמבר-ינואר די קר בלילה אך אפשרי, ובאפריל-ספטמבר חם מאוד, ובחלק מהחודשים גם לח וגשום.

לקסמן ג'ולה, רישיקש
לקסמן ג'ולה, רישיקש

יוגה ואשראמים ברישיקש

רישיקש ידועה בתור מעצמת יוגה ואשראמים, ורבים אכן מגיעים לכאן על מנת לתרגל יוגה ודיציפלינות רוחניות אחרות.

העיר רישיקש עצמה

רישיקש העיר שוכנת מדרום לאזורי התיירים, ובה תחנת האוטובוסים המרכזית, שוק מעניין וגם Triveni Ghat – המקום הכי טוב בעיר לראות בו את טקס ה-Ganga Aarti.

מצפון לעיר שוכנים שלושה אזורי תיירים:

ראם ג'ולה

הגשר הגדול החוצה את הגנגס נקרא גשר (ג'ולה) ראם. מצידו המערבי שוכן אזור תוסס וצבעוני של מסעדות, מלונות, דוכני רחוב ודוכני מזכרות המשמש בעיקר עולי רגל הודים, ומצדו הימני שוכן אזור סווארג אשראם/Swarg Asharm, אשר מרכז המון אשרמים ואת הגהאט/ghat (מדרגות היורדות לגנגס) בו נערכים טקסי הפוג'ה/puja (תפילה) לאלה גנגה (Ganga Aarti) כל יום בשקיעה.

שימו לב שרכבים (מלבד אופנועים) לא חוצים את הגשר, ולכן לא ניתן להגיע ברכב לצד המזרחי, אלא אם עושים עיקוף גדול.

סוויס קוטג' / high bank

מעל הגדה המערבית, בין ראם ג'ולה ללקסמן ג'ולה, שוכן אזור גבוה ושלו עם מס' גסטהאוסים ומסעדות. הסוויס קוטג' מתאפיין בנוף, שלווה ומסעדות המגישות עוף ואלכוהול (בניגוד לכל שאר רישיקש). החסרון: האזור טיפה מבודד משאר חלקי העיר, ובלילה לא ניתן להתנייד ללא ריקשות.

לקסמן ג'ולה

הגשר הצפוני החוצה את הגנגס נקרא גשר לקסמן. מצידו המערבי שוכנים גסטהאוסים, מלונות ברמה גבוהה ומסעדות (כולל כמה דהאבות מעולות!), בנוסף לבית חב"ד, תחנת מוניות בתחתית האזור, ותחנת ריקשות במעלה האזור.

בצד המזרחי (אליו, כמו לצד המזרחי של ראם ג'ולה, לא ניתן להגיע ברכב מלבד אופנועים) שוכן ריכוז גדול עוד יותר של גסטהאוסים ומסעדות, וכאן הם מותאמים יותר לחיך המערבי. באזור זה יושבים רוב המערביים, והישראלים בפרט, המגיעים לרישיקש.

שימו לב: הגשר סגור לשיפוצים מסיבות בטיחותיות. כרגע אפשר לעבור בסירות במהלך היום, בגשר לרכבים שנמצא כמה ק"מ צפונה, או בראם ג'ולה.

פעילויות מעניינות נוספות באזור רישיקש

רפטינג בגנגס, בנג'י מעל הגנגס, רחצה בגנגס (יש חוף כעשר דקות הליכה צפונה מלקסמן ג'ולה בצד המזרחי), מפלים.

טקס הגנגה אארטי בהרידוואר
טקס הגנגה אארטי בהרידוואר

הרידוואר / Haridwar

הרידוואר היא העיר המרכזית באזור רישיקש, גם מבחינת גדולה, וגם מבחינת קדושתה. העיר יושבת על הגנגס, ורגילה לקבל בעיקר עולי רגל ותיירים הודים. תיירים מערביים מגיעים מרישיקש לטיול יום, בעיקר כדי לחזות בפוג'ת הגנגה אארטי בשקיעה, אשר הינה גדולה ומרשימה הרבה יותר מאשר אחותה ברישיקש.

למרות זאת, למי שאוהבים את האווירה בערים הודיות, מומלץ להגיע לפחות ללילה לעיר. מבטיח לכם שתתענגו על האוכל ההודי המשובח, ועל השוק והרחובות התוססים של העיר.

הרידוואר היא גם מרכז תחבורתי – הרבה אוטובוסי לילה יוצאים ממנה ולא מרישיקש, וגם הרכבת מגיעה עד אליה, ולא עד רישיקש.

הנסיעה בין רישיקש להארידוור אורכת כשעה מינוס. ישנן ריקשות כחולות גדולות אשר נוסעות בקו – ניתן לשכור אחת תמורת כמה מאות רופי, או להידחס בריקשה המתפקדת כמונית שירות. אלו יוצאות כשהן מתמלאות (והן מתמלאות כשהן דחוסות).

שיתוף:

פוסטים נוספים

מהרשטרה

כולם מדברים על צפון הודו, על הצפון המישורי וגם על הדרום – אבל בדרך ביניהם מדלגים על חלק מאוד גדול מהודו – על המרכז שלה, ובו מדינת מהרשטרה.

מנזר קי בעמק ספיטי

עמק ספיטי

עמק ספיטי הוא אחד האזורים הכי מרוחקים בהימלאיה – מדבר גבוה ושלו שמאפשר הצצה לעולם הטיבטי

אגם רבלסאר

אני רוצה להמליץ לכם על מקום נהדר בצפון הודו, שישראלים כמעט לא מגיעים אליו, ולא ברור למה – אגם רבלסאר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

0
  0
  סל הקניות שלך
  הסל שלך ריקחזרה

  כל העדכונים על המזרח -
  עד אליכם!

  קבלו למייל טיפים, עדכונים והמלצות על טיול בהודו, נפאל ומיאנמר!