רישיקש ואוטרקהנד

מדינת אוטרקהנד שוכנת בצפון הודו, בין הימצ'ל פראדש, אוטר פראדש, נפאל וטיבט. חלק מהמדינה מישורי ונמוך ובו נמצא המקום המפורסם ביותר במדינה – רישיקש, בירת היוגה של צפון הודו.

רוב המדינה שוכנת בהרי ההימלאיה, ושם תוכלו למצוא את קסר דייוימקורות הגנגס, ואפשרויות רבות לטרקים.

מאת: תום לנדאו.
עודכן לאחרונה ב: 20.07.22.

הקישורים בעמוד זה מובילים לפוסטים בקבוצות הפייסבוק הודו – מטיילים עם מירון והודו – מחוץ לשביל החומוס. כדי לראות את התוכן עליכם להיות חברים בקבוצה.

רישיקש

רישיקש הקסומה שוכנת על שפת נהר הגנגס הקדוש, ממש כשזה מגיח לראשונה מבין מורדות ההימלאיה. אם אתם מחפשים אווירת קדושה ורוחניות וקהל עולי רגל, משולבים עם נוף, רחצה בנהר, פעילויות אקסטרים ומובלעות תיירים – הגעתם למקום הנכון.
הנה המלצות לינה לרישיקש, ופוסט המלצות עדכני מאחרי תקופת הקורונה, ועוד אחד.

תחבורה, הגעה ועזיבה

הגעה מקאסול/מנאליהגעה מדלהיהגעה בסליפר ואזורי תייריםהגעה מקסר דייוי בלוקאליםהגעה משדה התעופה בדהרה דוןלוז אוטובוסים.

יוגה ואשראמים

רישיקש ידועה בתור מעצמת יוגה ואשראמים, ורבים אכן מגיעים לכאן על מנת לתרגל יוגה ודיציפלינות רוחניות אחרות.

למידע נוסף: סטודיו יוגהבי"ס ליוגה ורייקייוגה ערסליםאזהרה על מורה ליוגה מטריד מיניתאשראם – מנובאןבי"ס למורי יוגה, מורה יוגה

העיר

רישיקש העיר שוכנת מדרום לאזורי התיירים, ובה תחנת האוטובוסים המרכזית ושוק מעניין.

מידע נוסף: מעבדת אלקטרוניקהקניית גז

ראם ג'ולה

הגשר הגדול החוצה את הגנגס נקרא גשר (ג'ולה) ראם. מצידו המערבי שוכן אזור תוסס וצבעוני של מסעדות, מלונות, דוכני רחוב ודוכני מזכרות המשמש בעיקר עולי רגל הודים, ומצדו הימני שוכן אזור סווארג אשראם/Swarg Asharm, אשר מרכז המון אשרמים ואת הגהאט/ghat (מדרגות היורדות לגנגס) בו נערכים טקסי הפוג'ה/puja (תפילה) לאלה גנגה (Ganga Aarti) כל יום בשקיעה.
שימו לב שרכבים (מלבד אופנועים) לא חוצים את הגשר, ולכן לא ניתן להגיע ברכב לצד המזרחי, אלא אם עושים עיקוף גדול.

קצת דרומית לראם ג'ולה נמצא האשראם של הביטלס.

סוויס קוטג' / HIGH BANK

מעל הגדה המערבית, בין ראם ג'ולה ללקסמן ג'ולה, שוכן אזור גבוה ושלו עם מס' גסטהאוסים ומסעדות. הסוויס קוטג' מתאפיין בנוף, שלווה ומסעדות המגישות עוף ואלכוהול (בניגוד לכל שאר רישיקש). החסרון: האזור טיפה מבודד משאר חלקי העיר, ובלילה לא ניתן להתנייד ללא ריקשות.

לקסמן ג'ולה

הגשר הצפוני החוצה את הגנגס נקרא גשר לקסמן. מצידו המערבי שוכנים גסטהאוסים ומסעדות (כולל כמה דהאבות מעולות!), בנוסף לבית חב"ד, תחנת מוניות בתחתית האזור, ותחנת ריקשות במעלה האזור.
בצד המזרחי (אליו, כמו לצד המזרחי של ראם ג'ולה, לא ניתן להגיע ברכב מלבד אופנועים) שוכן ריכוז גדול עוד יותר של גסטהאוסים ומסעדות, וכאן הם מותאמים יותר לחיך המערבי. באזור זה יושבים רוב המערביים, והישראלים בפרט, המגיעים לרישיקש.
כמה המלצות למסעדות בלקסמן ג'ולה: ניו קרישנהla-so-vacafe tatrawat restaurantDate N' Dineשרשור מסעדותהמלצות למסעדות

סוכנויות: דיס-המלצה ל-Risikesh Adventure Valley

רפואה ברישיקש והאזור

רופאעוד מידע על רופאיםרופא בראם ג‘ולהבריאות ורפואה

פעילויות מעניינות ברישיקש והאזור

רפטינג בגנגס, בנג'י מעל הגנגס, רחצה בגנגס (יש חוף כעשר דקות הליכה צפונה מלקסמן ג'ולה בצד המזרחי), מפלים, בית מלאכה לתפירה בפרידום קפהחוף shiv puriלינה ב-mount abodeאגם וסכר טהרימקלט לחיות, מסאז'

מקדש קונג'אפורי/KUNJAPURI

מקדש הנמצא על הר בקרבת רישיקש. מומלץ להגיע לשם מוקדם בבוקר לזריחה. מובטחת אווירה קסומה, ואם יש לכם מזל, אז גם נוף פנורמי להימלאיה. משם ניתן ללכת חזרה לרישיקש במשך כמה שעות. ניתן לארגן את הנסיעה בסוכנויות, ואם רוצים, גם הליכה מודרכת.
הנה שני פוסטים שנכתבו על המקום.

יציאה לטיולים וטרקים

רישיקש משמשת כנקודת יציאה נוחה לטיולים וטרקים ברחבי אוטרקהאנד. טרק פופולרי במיוחד הוא טרק צ'ופטה, העובר באגם דאוריה, צ'ופטה, טונגנט וצ'אנדרשילה (עליהם עוד אדבר בנפרד). הטרקים הללו מאורגנים ע"י הסוכנויות ברישיקש, כולל ציוד קמפינג, אוכל, הדרכה, נסיעות וסחיבת ציוד.

מידע נוסף: מדריך לטרקיםמדריך לטיולים באזור, עמק הפרחים (1234), עמק הפרחים והמקונד סהיבטרק Dayara Bugyalטרק רופקונד, טרק צ‘ופטה (מודרך [12345], עצמאית [1234, 5]), טרק קדארטל

הרידוואר

הרידוואר היא העיר המרכזית באזור רישיקש, גם מבחינת גדולה, וגם מבחינת קדושתה. העיר יושבת על הגנגס, ורגילה לקבל בעיקר עולי רגל ותיירים הודים. תיירים מערביים מגיעים מרישיקש לטיול יום, בעיקר כדי לחזות בפוג'ת הגנגה אארטי בשקיעה, אשר הינה גדולה ומרשימה הרבה יותר מאשר אחותה ברישיקש.
למרות זאת, למי שאוהבים את האווירה בערים הודיות, מומלץ להגיע לפחות ללילה לעיר. מבטיח לכם שתתענגו על האוכל ההודי המשובח, ועל השוק והרחובות התוססים של העיר.
הרידוואר היא גם מרכז תחבורתי – הרבה אוטובוסי לילה יוצאים ממנה ולא מרישיקש, וגם הרכבת מגיעה עד אליה, ולא עד רישיקש.
הנסיעה בין רישיקש להארידוור אורכת כשעה מינוס. ישנן ריקשות כחולות גדולות אשר נוסעות בקו – ניתן לשכור אחת תמורת כמה מאות רופי, או להידחס בריקשה המתפקדת כמונית שירות. אלו יוצאות כשהן מתמלאות (והן מתמלאות כשהן דחוסות). מידע נוסף: מקדש הזכוכיתלינה והמלצותלינה והמלצותטקסי שריפת גופות, הסבר והמלצות

מקורות הגנגס

מקור הגנגס, הנהר הקדוש ביותר למאמיני ההינדו, הוא בארבעה נהרות אשר מוצאם בקרחונים במעמקי ההימלאיה, במדינת אוטרקהאנד. בכל אחד מהאתרים הללו יש מקדש המהווה אתר עליה לרגל למאמינים. ארבעת מקורות הגנגס נקראים Char Dham, והעליה לרגל אליהם נקראת Char Dham Yatra. עולי הרגל, לרוב, מגיעים באוטובוסים וטיולים המאורגנים מראש. אם זה מעניין אתכם, כדאי לפנות לסוכנויות המטיילים בראם ג'ולה ברישיקש, או בהרידוואר.

מידע נוסף: הסבר כלליהסבר על המקדשיםטיול עצמאי במקורות הגנגס המזרחייםאזור אוטרקאשי וגנגוטריגנגוטריטרק גנגוטרי-גומוקטרק קדארנתקדארנתבדרינאתלינה בבדרינאת

מקומות נוספים באוטרקהנד

0
  0
  סל הקניות שלך
  הסל שלך ריקחזרה

  כל העדכונים על המזרח -
  עד אליכם!

  קבלו למייל טיפים, עדכונים והמלצות על טיול בהודו, נפאל ומיאנמר!