איך לטייל במזרח בתקופת הקורונה

מה חשוב לדעת לפני שיוצאים למזרח בתקופת הקורונה – הכל על סגרים, בדיקות קורונה, ביטוח, ביטולים, סוכנים, מדינות אדומות וירוקות ושאר ירקות.

מאת: תום לנדאו.
עודכן לאחרונה ב: 13.07.21.

במרץ 2020 השמיים נסגרו עקב בגלל מגיפת הקורונה. שנה לאחר מכן, במרץ 2021, התחושה הייתה שאנחנו כבר אחרי זה. התחושה הזאת, בשילוב עם סיום חוזה שכירות, הגעגועים לחופש ונורמליות, והעובדה שבדיוק התחתנתי, השתלבו להחלטה מרגשת: יוצאים לטיול ארוך במזרח.

אבל העולם הוא לא ישראל, רוב האנשים עדיין לא מחוסנים, ובכל מקרה, עולם התעופה עדיין מושפע מאוד ממגבלות הקורונה.
יצאתי לטיול הזה עם רעיון כללי של האתגרים בטיול בתקופת הקורונה, אבל במהלך הטיול גיליתי שזה הרבה יותר מאתגר משחשבתי.

אז איך מטיילים במזרח (ובכלל) בתקופת הקורונה? מה המשמעויות, איך כדאי להתנהל ולמה צריך להתכונן?

לאן אפשר לטוס בתקופת הקורונה?

קודם כל, צריך יעד. לא כל מדינה פתוחה לתיירות בימים אלה, ולאלו שפתוחות יש תנאים ומשונים. הנה רשימה של כל מה שצריך לבדוק כדי להבין אם ניתן לטוס למדינה כלשהי:

האם המדינה פתוחה לתיירות?

לא מספיק לבדוק אם יש טיסות למדינה כלשהי. יכול להיות שיש טיסות, אבל תיירים לא יכולים להיכנס.

האם ישראל מאפשרת לטוס למדינה ללא קנס כספי / בידוד בחזרה?

ישנן מדינות בסיכון גבוה שישראל מאפשרת לטוס אליהן רק באישור ועדת חריגים. אחרת, אתם מסתכנים בקנס כספי של אלפי שקלים. בנוסף, החוזרים ממדינות אלו נכנסים לבידוד גם אם הם מחוסנים או מחלימים.

האם יש טיסות למדינה? האם הן במחיר סביר שאתם מוכנים לשלם?

עולם התעופה הצטמצם בתקופת הקורונה. לא לכל מקום אפשר לטוס בקלות או במחיר סביר. זה יכול להשפיע על ההחלטה שלכם לטוס ליד מסוים.

האם מדינת הקונקשן מאפשרת לעשות קונקשן למגיעים מישראל / ממדינת היעד?

לפעמים מדינות מסוימות לא מאפשרות לעבור בהן אפילו לקונקשן אם אתם מגיעים ממדינה מסוימת עם תחלואה גבוהה. לדוגמה, במאי 2021 איחוד האמירויות החליטו שהם לא מאפשרים לעשות קונקשן אם הייתם בשבועיים האחרונים בהודו, נפאל, פקיסטן, בנגלדש או סרי לנקה.

 • את הנקודה הזאת כדאי לבדוק מול חברת התעופה.

מה מצב הקורונה במדינה?

אם יש הרבה תחלואה ואתם רואים שמדברים על זה הרבה בתקשורת המקומית, אולי בקרוב יחולו הגבלות חדשות ואפילו סגרים. חשוב לקחת את זה בחשבון.

הזמנת טיסות למזרח בתקופת הקורונה

לעולם התעופה חוקים שונים בתקופת הקורונה:

 • לא כל טיסה שמופיעה באינטרנט באמת תצא, או שבאמת תוכלו לעלות עליה. זה מתחבר לנקודות שדיברנו עליהן מקודם.
 • חשוב לשים לב לתנאי הביטול והשינוי של הטיסה, מסיבות ברורות. חברות רבות מאפשרות גמישות רבה יותר, אז בהחלט כדאי ללכת עליהן במידת האפשר.
 • מומלץ להזמין טיסה כמה שפחות זמן מראש, כדי להימנע מראש מבעיות של שינויים וביטולים. אידיאלית – שבוע-שבועיים מראש.
 • אם אתם טסים לטיול ארוך, אני ממליץ לא להזמין כרטיס טיסה חזור, אלא לקנות אותו תוך כדי. כבר הסברתי בעבר למה אני חושב ככה, אבל זה נכון עוד יותר בתקופת הקורונה. לכו תדעו מה יקרה ואיזה שינויים תצטרכו לעשות בטיול.
 • אם כבר הזמנתם טיסה לכיוון אחד בלבד, יכול להיות שבמדינת היעד יבקשו לראות כרטיס יציאה. יש לזה פתרון פשוט – כרטיס יציאה זמני (מה שידוע בתור "כרטיס פיקטיבי").
 • בשום פנים ואופן אל תעשו קונקשן עם self transfer (כלומר, שתי טיסות נפרדות של שתי חברות תעופה נפרדות). BIG BIG NO NO. טיסות כאלו כוללות איסוף כבודה ביניהן, וזה אומר שזו כניסה למדינה לכל דבר. מעבר לצורך בויזה, יכול להיות שתגלו פתאום שאתם בכלל צריכים להיכנס לבידוד…
 • תזמינו טיסות דרך סוכן נסיעות טוב. כן, זה אולי יעלה לכם קצת יותר ויצריך קצת יותר התעסקות, אבל ברגע האמת, יהיה לכם גב. אם לא הייתי מזמין את הטיסה שלי מהמלדיבים לישראל דרך סוכן נסיעות, יכול להיות שבסוף לא הייתי עולה לטיסה הביתה.
  אז תזמינו דרך סוכן. אלא אם אתם במלדיבים, ואז לא לעלות לטיסה זה לא כזה נורא…

הוצאה ויזה בתקופת הקורונה

נהלי הויזות שאתם מכירים לא בהכרח תקפים בימי קורונה. לכן, חשוב להתעדכן ולבדוק מה הנהלים.
אם ישנה אפשרות לקבל ויזה בהגעה, או להנפיק את הויזה מראש – בחרו באפשרות ההנפקה מראש. אל תסמכו על זה שפקידי חברות התעופה מעודכנים בנהלים המשתנים – תמיד יש סיכוי שהם לא ידעו שיש אפשרות לויזה בהגעה, ולא יתנו לכם לעלות.

ביטוח נסיעות למזרח בתקופת הקורונה

עשו ביטוח נסיעות דרך סוכן ביטוח. זה נכון תמיד, אבל יותר מכל בתקופת הקורונה.
רצוי לבחור בסוכן ביטוח שמכיר טוב את היעד שלכם ואת שירותי הרפואה ובתי החולים הזמינים.
זה אפילו לא עולה לכם יותר, ואתם מרוויחים מישהו שידאג לכם אישית בעת צרה.

שימו לב שביטוח נסיעות סטנדרטי מכסה טיפול במדינת היעד במקרה שחליתם בקורונה.

רכיב הקורונה הנוסף בביטוח מכסה ביטולי טיסות ומלונות עקב בידוד, בתנאי שהזמנתם אותם לפני שעשיתם את הביטוח. כלומר, יכול להיות משמעותי אם נתקעתם בבידוד בסוף הטיול ופספסתם את הטיסה חזרה לישראל, במידה והזמנתם אותה מראש.

מצד שני, אם אתם בטיול ארוך, התשלום היומי לרכיב ביטוח הקורונה יעלה לכם כ"כ הרבה, שכבר עדיף לקנות כרטיס טיסה חדש. זה רכיב ביטוח שרלוונטי רק לטיולים קצרים.

דרישות נוספות לכניסה למדינה

 • מדינות יכולות לדרוש להציג תעודת מתחסן, ו/או בדיקת קורונה שלילית (PCR).
 • גם אם לא דורשים להציג בדיקת קורונה שלילית, יכול להיות שחברת התעופה דורשת, או שפקידי חברת התעופה לא מעודכנים בכך. אני ממליץ תמיד להיבדק ב-72 השעות שלפני טיסה בינ"ל, ולהגיע עם התוצאות מודפסות בכמה עותקים.
 • במקרים רבים תידרשו למלא טופס אלקטרוני טרם הכניסה למדינה, וגם טרם היציאה מהמדינה. זה נכון גם לישראל (הנה טופס יציאה מישראל וטופס כניסה לישראל)

מעבר למדינה אחרת או חזרה לישראל

סביר מאוד להניח שבעת מעבר למדינה אחרת, או חזרה לישראל, תצטרכו לעשות בדיקה קורונה. מומלץ לברר מראש איפה ניתן לעשות בדיקות קורונה מהירות ובמחירים טובים.

שינויים תוך כדי הטיול

זה הדבר שהכי חשוב להבין לפני שיוצאים לטייל בתקופת הקורונה: הסיטואציה גמישה ונזילה, וסביר שהולכת להשתנות. ההגבלות יכולות להשתנות, התחלואה יכולה לעלות, ואתם יכולים למצוא את עצמכם במדינה תחת סגר, עם שדות תעופה סגורים.

מהסיבה הזאת חשוב להיות קשובים להתפתחויות בזמן הטיול, ולהגיב מהר. אם מתחילים לדבר על סגר, אפילו קל, כדאי לשנות תכניות, להזמין טיסה ולצאת. לנסות לצאת ממדינה שסגרה את שעריה זה מאוד יקר, במקרה הטוב. לשהות במדינה זרה תחת סגר זה כנראה לא איך שדמיינתם את הטיול שלכם.

עוד משהו שחשוב לקחת בחשבון: אם אתם נמצאים במדינה עם התפרצות קורונה משמעותית, יכול להיות שפתאום תגלו שאתם לא יכולים לעשות קונקשן במקומות מסויימים בגלל שאתם מגיעים ממדינה עם התפרצות (כמו בדוגמה שנתתי מקודם עם איחוד האמירויות).

אז כדאי בכלל לטיייל בתקופת הקורונה?

אם קראתם עד פה, יכול להיות שקיבלתם את הרושם שאני נגד טיולים בחו"ל בתקופת הקורונה. זה לא בהכרח נכון. אני חושב שזו הרפתקה שצריך להיכנס אליה בעיניים פקוחות, ולעשות שיעורי בית, כדי להיות מוכנים לתרחישים שונים ומשונים.
אני, באופן אישי, טיילתי כחודש ושבוע בנפאל ובמלדיבים. התכניות שלי השתנו והשתבשו והטיול התקצר – אבל אני ממש לא מתחרט.

בסופו של דבר, זו החלטה אישית של כל אחת ואחד מכם.

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב pinterest

הסיפוק שלי מגיע מעזרה למטיילים במזרח: גם מעזרה לעומק ללקוחות שלי, אבל גם מהמון רגעים יומיומיים של עזרה קטנה למטיילים בשאלות, ובהשקעה באתר ובקבוצות המטיילים. זה הכל בשבילכם.

בדתות ההודיות נהוג מאוד לבקש ולתת daana: תרומה כראות עיניכם בתמורה לשירות כלשהו.

באופן דומה, אני מציע לכם לתמוך בפעילות שלי כראות עיניכם ולפי יכולותיכם. תודה!

מדריכים נוספים שיכולים לעניין אותך

יש לכם שאלה או התלבטות? צרו איתי קשר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

השאירו לי תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

0
  0
  סל הקניות שלך
  הסל שלך ריקחזרה

  כל העדכונים על המזרח -
  עד אליכם!

  קבלו למייל טיפים, עדכונים והמלצות על טיול בהודו, נפאל ומיאנמר!