הודו עם נהג צמוד?

טיול בהודו לישראלים היה, עד לא מזמן, נחלתם של הצעירים.
בשנים האחרונות הקהלים הישראלים המגיעים להודו נהיים מגוונים יותר ויותר – לצד יוצאי הצבא והסטודנטים, ניתן למצוא בהודו גם משפחות, ומטיילים מבוגרים המגיעים לחופשה בחגים, ואפילו לטיול ארוך במהלך חיי הגמלאות. המספרים שלהם רק עולים ועולים.

מבין המטיילים הללו, ישנו חלק לא מבוטל אשר רגיל לטייל בעיקר בארצות המערב, ולכן, בבואם לתכנן את הטיול בהודו, לעתים לא יקחו בחשבון מאפיינים חשובים בטיול בהודו אשר אינם מוכרים להם, כמו המרחבים של הודו, זמני הנסיעה, והקצב הפנימי של המדינה.

כל אלו, בשילוב עם חוסר בטחון בהביטם לעבר תרבות שונה וזרה, יובילו אותם לתכנן טיול עם רכב ונהג צמוד. בפוסט זה, אנסה להאיר על מאפיינים מסויימים בטיול בהודו, ועל השפעתם על בחירה זו:

הודו ענקית – אי אפשר להספיק לראות הכל

יש המון מקומות בהודו, וכשמגיעים לשבועיים או לחודש, קשה להספיק הרבה דברים. זוהי, למעשה, שגיאה נפוצה – אנשים הרגילים לטייל כל פעם שבוע, יחשבו שחודש הוא זמן אינסופי בו אפשר להספיק הכל.

ובכן, לא. הודו היא עולם ומלואו. הייתי כבר כמעט שנה בהודו במצטבר, ויש לי עוד כ"כ הרבה לראות.

הודו ענקית – המרחקים גדולים

ישראל שלנו מדינה קטנה. נסיעה לצפון במשך שעתיים וחצי מרגישה לנו כמו נסיעה ארוכה. כנראה שזה מה שמעוות לנו את קנה המידה כשאנחנו מסתכלים על המפה של הודו – קשה להאמין שהמרחקים כ"כ גדולים. מה? 18 שעות מג'ייסלמר לדלהי? יומיים נסיעה מהדרום לצפון? מי שמע על דברים כאלה?

בנוסף, הכבישים שלנו בישראל טובים, הנסיעות מתבצעות במהירות גבוהה. בכבישים רבים בהודו, ובמיוחד בכבישי ההימלאיה, נסיעות יכולות להגיע למהירות 20-40 קמ"ש!

המטייל התמים שהזמין לעצמו רכב עם נהג צמוד עלול למצוא את עצמו בטיול שרובו נסיעות ברכב סגור, במקום בילוי במקומות המעניינים הרבים אותם רצה לראות.

 להודו יש את הקצב שלה – דברים לוקחים זמן

כן, להגיד שלהודו יש את הקצב שלה זו קצת קלישאה, אך לפעמים יש אמת בקלישאות.

"זמן הודו" הוא אמנם מושג ערטילאי, אך אמיתי בהחלט.
דברים לוקחים זמן יותר משחשבתם ומשהבטיחו לכם.
אף אחד לא ממהר לשום מקום והכל מתנהל ברוגע.

הנהג יכול לעצור לדבר במשך רבע שעה עם חבר, או לעצור בדרך כדי לקנות לעצמו משהו.
באופן דומה, הפקיד בשדה התעופה יכול לצאת להפסקה, והאוכל יכול להגיע מהמטבח אחרי הרבההההה זמן.

להודו יש את הקצב שלה – צריך להקדיש זמן למקומות

יש מקומות רבים בהודו שראוי להקדיש להם זמן כדי לחוות אותם כמו שצריך.

איך אפשר לבלות רק יום אחד על גדת הגנגס בורנאסי?
רק יומיים בשיטוט באשרמים ובטבע של רישיקש? רק שלושה ימים בשלווה של דהרמסלה או פרוואטי?

חבל לטרוח ולהגיע למקום מרוחק ומדהים, רק כדי לצאת משם בהרגשה שלא מיציתם, שעוד נותר הרבה לגלות ולראות.

ומה קיבלנו?

הרעיון לטיול עם נהג צמוד בדרך כלל נולד מתוך הרצון לחסוך זמן, להספיק לראות מקומות רבים, ולא לצאת מהמקום הבטוח שאנחנו מכירים. מה שקורה בפועל שונה לחלוטין:

 • הדרכים ארוכות משחשבנו, מפני שלא הבנו כמה הודו ענקית וכמה איטית תהיה הנסיעה, ולא לקחנו בחשבון שהכל בהודו ת-מ-י-ד לוקח יותר זמן משהבטיחו לנו.
 • אנחנו מדלגים בין המון מקומות כי פחדנו לפספס, וכך גם מבלים את מרבית זמנינו במעברים בין המקומות, וגם לא מספיקים למצות כל מקום.
 • הפחד שלנו מהשונות והזרות של הודו משאיר אותנו מעבר לחלון המכונית, מצמצם את המגע עם המקומיים ואת ההיכרות הבלתי-אמצעית דרך הרגליים, ומרחיק אותנו מההיכרות האמיתית עם הודו.

אז מה עושים?

קודם כל, משחררים. משחררים מחוסר הבטחון, מהפחד מהשונות והזרות של הודו, ומהרצון להספיק כמה שיותר מקומות.

לפני שמגיעים להודו, חשוב להכיר בעובדה שאנחנו עומדים לצלול לתוך עולם שונה ומשונה. זה אומר שהחוקים שונים, ואל לנו להעמיד פנים שאנחנו מכירים אותם ומתמצאים בהם.

ניתן לטייל בהודו בנוחות גם בלי נהג צמוד.
בהודו יש טיסות פנים, רכבות ממוזגות ומלונות מפנקים.
וכן, אם אתם מחפשים נוחות, אז לפעמים האופציה הנוחה ביותר תהיה מונית, או רכב עם נהג צמוד – לנסיעה קצרה, של כמה שעות, ואפילו של כמה ימים.

יש הבדל גדול בין לקחת נהג עם רכב לזמן מוגבל של כמה ימים, לבין להעביר ככה את כל הטיול שלכם.

חוץ מזה, לפעמים, הדרך הכי טובה להכיר את הודו היא בעזרת הרגליים שלכם, או בעזרת ריקשה פשוטה.

נכון, זה הופך את תכנון הטיול למורכב יותר. צריך להבין איך מתניידים ממקום למקום, ולפעמים גם להזמין מראש טיסות או רכבות.

מצד שני, טיול כזה מאפשר, לטעמי, להכיר את הודו בצורה המיטבית גם אם זמנכם קצר. נכון, אתם תראו פחות מקומות, אבל תחוו כל אחד מהמקומות באופן מיטבי, תבלו פחות שעות בבהיה מעבר לחלון המכונית, ותכירו את הודו כמו שהיא.

רוצים לתכנן את הטיול באופן מיטבי? אשמח לעזור!

שתפו בכל הכוח!

7 thoughts on “הודו עם נהג צמוד?

 1. תום, לפעמים אנשים מבוגרים עדיף להם נהג צמוד, למשל בצפון בעמק קינאור וספיטי, אחרת יצטרכו כמו הצעירים לתפוס טרמפים ולטפס על משאיות. בדרום למשל במדינת אוריסה לעשות טיול שבטים בכפריהם חייב נהג צמוד. המקומות בודדים אבל חשוב לדעת איך מגיעים ממקום למקום

  1. גם הצעירים לוקחים נהג צמוד בקינאור וספיטי לפעמים. כמובן שיש אזורים יוצאי דופן. כוונתי הייתה שבתכנון הכולל של טיול בהודו, לדעתי, זו לרוב לא הבחירה הנכונה. לפעמים ישנם מקטעים בתוך הטיול בהם זו האופציה העדיפה.
   זו אכן נקודה חשובה ששכחתי לציין.

 2. אם רוצים נהג צמוד לטיול בספיטי וקינור מאיפה עדיף להזמין?ומה העלות ?

  1. מכל סוכנות במנאלי או שימלה. לא צריך להזמין מראש, פשוט להגיע לשם. האמת שאני לא זוכר בעל פה את העלויות.

  2. קבלתי המלצה מחבר טוב שנסע עם סונו.
   סונו- נהג הרים המדהים.
   כל הגיפ' כולל דלק ליום זה $50 בסוף טיול לאיזור ספיטי וקינור נותנים לו על 14 יום עוד 200 דולר טיפ.

   את יכולה להתקשר אליו ולכתוב לו בוואטסאפפ.
   יכול לאסוף אותך מדלהי.
   בחזרה תטוסי מהנקודה שתגיעי לסוף הטיול והוא יחזור הביתה לשימלה

   סונו מדהים שומר על האנשים שהוא נוהג עבורם.
   נייד:
    +94 59387713
    +91 9805277422

   יש קבוצת פייסבוק של מטיילים בספיטי וקינור בצפון הודו.

 3. פוסט מעולה תום! אני אומרת את הדברים האלו לכל מי ששואל אותי…רוב האנשים בגיל שלי (או פחות, אבל לא צעירים) ובד”כ לא מקבלים את זה…ובסוף מצטערים! הלוואי שיכולתי לשכנע אותם…משתפת את הפוסט שלך בתודה…

 4. מסכימה לגמרי. נהג ומסלול מכתיבים תמיד תוכנית שהיא הפוכה ל'רוח הודו' שבה הקצב הוא אחר, והחויות הניגלות או מתרחשות.. לא קורות כשאנחנו רצים אחרי היעד ושקועים בתוכניות. בהודו ההנאה הגדולה היא האפשרות לזרום. לא לתכנן לאן להגיע ומה לראות. פשוט לפתוח את החושים.וגם אם תעמוד במקום החויות כבר יגיעו…אין תחליף לרגליים שדורכות על האדמה..ובכל זאת לפעמים יש מקומות ואזורים שאפשר להגיע אליהם רק עם נהג. ולכן כדאי לתכנן גם וגם ולא להרגיש פספוס אם נותנים לנהג יום חופשי גם אם שילמתם מראש..או להעזר באין סוף אמצעי התחבורה שגם הם מאפשרים חויות בפני עצמן.

יש לכם מה להגיד?